Lamborghini pobija kolejny rekord sprzedażowy

Lamborghini kontynuuje imponującą passę, osiągając kolejny rekord sprzedaży i odnotowując najlepsze wyniki w historii. Firma dostarczyła w 2022 roku ponad 9000 samochodów na całym świecie, co stanowi wzrost o 10% względem roku poprzedniego. Najlepiej sprzedającym się modelem włoskiej marki pozostaje luksusowy SUV Urus.

Mimo niesprzyjających okoliczności rynkowych, marka Lamborghini zakończyła rok 2022 imponującym wzrostem nie tylko pod względem sprzedaży, ale także dzięki otrzymanym nagrodom i certyfikatom. Firma w ubiegłym roku dostarczyła 9233 samochody, odnotowując tym samym kolejny rekord sprzedażowy.

– Nasza marka nadal rośnie, co udowadnia, że obrany przez nas kierunek jest słuszny, a wybory trafne. Dzięki ostrożnemu i skrupulatnemu zarządzaniu, realizujemy jasną strategię, której głównym celem jest utrzymanie kontrolowanego wzrostu i ekskluzywności. Rok 2023 będzie pełen wyzwań i zmian, na które jesteśmy przygotowani. Teraz koncentrujemy się na kolejnych celach i dzięki 18-miesięcznej liście oczekujących na nasze samochody klientów możemy z ufnością patrzeć w przyszłość – komentuje Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini.

W 2023 roku firma planuje rozpoczęcie produkcji pierwszych samochodów hybrydowych i tym samym wejście w drugi etap programu Direzione Cor Tauri, czyli strategicznego planu działania, obejmującego najwyższą inwestycję w historii firmy (1,8 mld euro w ciągu 5 lat), która umożliwi przejście na pojazdy hybrydowe, a następnie wprowadzenie do oferty samochodów w pełni elektrycznych.

Urus pozostaje najchętniej wybieranym modelem

Marka w 2022 roku pobiła wszelkie rekordy na wszystkich kluczowych rynkach. Na pierwszym miejscu pod tym względem pozostają Stany Zjednoczone, gdzie dostarczono do klientów 2721 samochodów (wzrost względem ubiegłego roku o 10%). Na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny kontynentalne, Honkong i Makau (1018 samochodów, o 9% więcej niż w ubiegłym roku), Niemcy (808 pojazdów, o 14% więcej niż w 2021 roku), Wielka Brytania (650 samochodów, o 15% więcej niż w roku poprzednim) i Japonia (546 samochodów, o 22% więcej niż w roku 2021).

We wszystkich makroregionach utrzymano spójną dystrybucję, z Azją odnotowującą +14%, następnie Ameryką +10% i wreszcie regionem EMEA z wynikiem lepszym o 7% w porównaniu z 2021 r. Marka obecna była w 53 krajach, a liczba dealerów wzrosła w 2022 roku ze 173 do 180.

Najlepiej sprzedającym się modelem pozostaje luksusowy SUV Urus. Samochód ten wybrało 5367 klientów na całym świecie, o 7 % więcej niż w 2021 roku. Najbardziej imponujący wzrost zanotował Huracán – w 2022 roku dostarczono do klientów 3113 egzemplarzy tego modelu – o 20% więcej w porównaniu do roku ubiegłego. Model Aventador, którego produkcja zakończyła się we wrześniu 2022 roku, sprzedano w liczbie 753 egzemplarzy.

Rok premier

Rok 2022 był dla włoskiego producenta czasem pełnym nowości. Marka zaprezentowała model Huracán Tecnica, nową odsłonę  Huracána STO, a także kolejną interpretację modelu V10 – Huracána Sterrato, pierwszego supersportowego samochodu zaprojektowanego z myślą o oferowaniu wrażeń z jazdy poza konwencjonalnymi drogami na szutrowej nawierzchni. Pojawiły się także nowości w gamie luksusowych SUV-ów. W sierpniu w Kalifornii odbyła się premiera nowego Urusa Performante, a we wrześniu wprowadzono na rynek Urusa S.

Firma zyskała także wiele nagród branżowych, wśród których po raz drugi z rzędu znalazło się wyróżnienie „Green Star Award”. To wyraz uznania dla zaangażowania marki w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Trochę ciekawostek

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post W Krakowie powstał autorski salon marki CUPRA
Next post SEAT S.A. podsumowuje 2022 rok i odnotowuje znakomite wyniki sprzedażowe marki CUPRA. Do klientów dostarczono o 93% więcej pojazdów niż rok wcześniej