Automatyczna skrzynia biegów to marzenie niejednego kierowcy. Dzięki niej jazda samochodem nabiera zupełnie innego wyrazu. Nie tylko staje się przyjemniejsza, lecz także spokojniejsza i oczywiście po prostu znacznie bardziej wygodna. Jak się jednak okazuje, każdy posiadacz automatu musi wiedzieć, że należy się z nim odpowiednio obchodzić. Podstawową sprawą, o której trzeba wiedzieć, jest regularne wymienianie oleju w przekładni. A najlepiej przy pomocy metody dynamicznej.
Dlaczego warto wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?
Zanim jednak przejdzie się do tego, z jakiego powodu dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest tak ważna, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z innej kwestii, czyli dlaczego w ogóle należy wymieniać olej w przekładni? Czemu ma to służyć?
Być może nie każdy o tym wie, ale skrzynia biegów do swojej pracy wymaga odpowiedniego smarowania. Liczne metalowe elementy ocierają się o siebie, dotykają się, a tym samym mogą się zużywać. Smarowanie powoduje, że praca całego układu jest gładka, bezproblemowa i bezpieczna. Co niezwykle ważne, podczas takiej pracy z metalowych elementów dostają się do oleju opiłki, które z biegiem czasu zanieczyszczają cały olej. Wymaga to jego regularnego wymieniania, ponieważ tym samym traci on swoje właściwości i może stanowić zagrożenie dla skrzyni biegów.
Z jakiego powodu zwykła wymiana oleju nie jest wystarczająca?
Jak wygląda wymiana oleju w przypadku klasycznej metody? Z pewnością każdy posiadacz auta widział to niejednokrotnie, ponieważ cały proces polega na odkręceniu specjalnego korka, co powoduje wyciekanie przez niego oleju. W chwili, gdy cały olej zostanie usunięty, wtedy korek jest zakręcany i od góry dolewany jest nowy.
W teorii wszystko wygląda dobrze, tylko jest w tym wypadku jeden ważny szczegół — nie cały olej tą metodą da się usunąć. Jak się szacuje, nawet połowa oleju nadal pozostanie w układzie, ponieważ nie da się jej usunąć z różnych jego części w ten sposób. Wymiana oleju w klasyczny sposób powoduje więc, że ogromna część oleju nie zostaje wymieniona, więc oczywiście będzie stanowiła zagrożenie dla skrzyni.
Jakie są wady i zalety dynamicznej wymiany oleju?
Na czym więc polega dynamiczna wymiana oleju? Pod korek spustowy podłączona zostaje specjalna maszyna, która pod ciśnieniem przepuszcza przez cały układ nowy olej. Wypłukuje z niego ten stary, co sprawia, że układ jest w pełni opróżniony. Co bardzo ważne, taka metoda powoduje jednocześnie to, że układ zostaje oczyszczony z różnego rodzaju zabrudzeń, które w innym wypadku nadal tkwiłyby w aucie.
Czy są jakieś wady takiego rozwiązania?
Oczywiście tak, a najważniejszą z nich jest wyższa cena, która wynika z konieczności zastosowania specjalnej maszyny, a także ze zużycia większej ilości oleju, który służył oczywiście do przepłukania układu.
Pomimo jednak tych wad jest to metoda zdecydowanie polecana, ponieważ za nieco większą kwotę otrzymuje się nie tylko oczyszczony układ, lecz co najważniejsze praktycznie w całości wymieniony olej w skrzyni, co oczywiście zapewnia jej idealne warunki do pracy i znacznie zmniejsza ryzyko awarii.
Trudno o dobry warsztat, który przeprowadzi dynamiczną wymianę oleju, ale sprawdź opinie o dynamiczna wymiana oleju https://autoservice-grabowiecki.pl/oferta/dynamiczna-wymiana-oleju-w-automatycznej-skrzyni-biegow/ w warsztacie samochodowym https://autoservice-grabowiecki.pl/ Autoservice Grabowiecki.